Poznáváme Střední Čechy

Dne 25. května žáci naší školy pod vedením paní ředitelky Anny Knoflíčkové podnikli poutavou zeměpisně-dějepisnou exkurzi do Středočeského kraje. Náš autobus vyjel v brzkých ranních hodinách vstříc prvnímu zastavení v přírodní rezervaci Velký Blaník.

Pěší výstup na vrchol kopce Velký Blaník ve výšce 638m n.m.  jsme zdárně zdolali a zároveň navštívili místní rozhlednu. Výhled z rozhledny byl sice zachmuřený mračny, ale přesto pro většinu účastníků exkurze nezapomenutelným zážitkem.

Z přírodní rezervace Velký Blaník jsme vyrazili s mírným časovým zpožděním na prohlídku zámku Konopiště. Abychom toto zpoždění dohnali, tak jsme s radostí uvítali možnost rychlého a zábavného přesunu z parkoviště do 2 km vzdáleného zámku jízdou malým výletním vláčkem. Zámek se nachází na půvabném místě obklopeném nádherným parkem a rozsáhlým lesem, ve kterém poslední šlechtický majitel František Ferdinand ď Este vášnivě lovil. O jeho lovecké zálibě jsme se mohli přesvědčit zhlédnutím jeho loveckých trofejí v jednotlivých chodbách zámku. Po poutavé prohlídce zámku plné zajímavých informací z jeho historie jsme si pochutnali na výborném obědě v zámecké restauraci.

Následujícím bodem naší exkurze byla návštěva médii často zmiňovaného Ekocentra Čapí hnízdo. Všichni jsme byli mile překvapeni velice zábavně pojatým a profesionálně odvedeným výkladem spojeným s prohlídkou celého areálu Ekocentra. Krásnou tečkou na závěr naší návštěvy Ekocentra  bylo pro žáky „vyřádění se” na atrakcích malého lanového centra, jenž je součástí areálu.

Úplný závěr našeho společně prožitého dne patřil prohlídce kostela v obci Číhošť. Zde nás tamní kostelník seznámil s osudem komunistickým režimem umučeného faráře Josefa Toufara. Poslední společnou fotografii jsme pořídili nedaleko tohoto místa, kde byl geodeticky zaměřen střed České republiky. Tento bod byl určen několika nezávislými zdroji. Nalézá se asi 400 m severovýchodně od kostela. Jeho zeměpisné souřadnice jsou: 49°44′38″ s. š., 15°20′19″ v. d.. Na místě těžiště v nadmořské výšce 527,9 m byl 12. prosince 2006 vztyčen pamětní kámen.

Zora Prokopová

Přidáno 5. 6. 2018, autor: J4W Admin

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10