Exkurze JE Dukovany a VE Dalešice

Dne 14. února 2023 se žáci druhé stupně s doprovodem vydali na exkurzi do jaderné elektrárny Dukovany a vodní elektrárny Dalešice.
Exkurze JE Dukovany a VE Dalešice

Školní exkurzi jsme začali v jaderné elektrárně, kde jsme si spolu s průvodkyněmi prošli celou expozici a dozvěděli se o tom, jak taková elektrárna funguje. Využili jsme také nabídku prohlídnout si reaktor a chladící věže díky virtuálním brýlím. Některé exponáty v informačním centru jsme si mohli také vyzkoušet. Pokoušeli jsme se řídit výrobu a spotřebu elektrické energie nebo cyklistický trenažér a svým výkonem na něm jsme rozsvítili žárovku.

V druhé části exkurze jsme se dostali do strojovny vodní elektrárny Dalešice. Při našem příchodu probíhala výroba elektrické energie na turbíně 1. Ukázali jsme si na modelu, jak tato elektrárna funguje a dozvěděli se, že je to takzvaná přečerpávající vodní elektrárna. V případě velkého množství elektrické energie v síti může elektrárna spustit turbíny obráceným směrem a spotřebovávat tak energii na vytlačení vody zpět do nádrže nad hrází. Tuto situaci jsme zažili na konci exkurze právě ve strojovně, kdy byla vypnutá turbína 1 a turbína 3 začala přečerpávat vodu zpět do horní nádrže. Tím také skončila naše exkurze.

Mgr. Kateřina Dvořáková

Zobrazení: Alba | Podle data

JE Dukovany a VE Dalešice


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10