Geologicko-mineralogická exkurze

Vše začalo ve čtvrtek 24. 6. 2021 v 7 hodin 15 minut, kdy se sešli všichni žáci druhého stupně před školou. Počkali jsme na pana učitele Luboše Koudelku, který nás kolem Strážku prováděl.
Geologicko-mineralogická exkurze

Poté jsme se rozdělili do pěti družstev. Úkol byl jasný. Na každém stanovišti se seznámit s geologickými zajímavostmi v okolí a každá skupina měla zazpívat písničku. Potom jsme vyrazili.

1. zastávka byla nad Strážkem u vodojemu, kde jsme pozorovali hluboké údolí tzv. Strážecké moldanubikum, tvořené horninami z období starohor (stáří asi 2 miliardy let). Zde je významné naleziště bezbarvé odrůdy křemene-křišťálu. 2. zastávka byla u Librovýho mlýna v části obce, které místní obyvatelé říkají Ve vápence. Zde jsme pozorovali naleziště krystalického vápence a provedli reakci vápence s kyselinou chlorovodíkovou. Reakce byla doprovázena šuměním této horniny. Zjistili jsme, že před sto lety se tady těžil vápenec a vyrábělo vápno. Naše 3. zastávka byla v místní části Hlinky. Zde jsme pozorovali opály, nerosty vzácné zelené barvy. Snad nejzajímavější pro nás byla 4. zastávka u Jemnického potoka. Zde jsme, někteří z nás s virgulí, zelenou větví ve tvaru písmene Y, hledali zdroj vody. 5. zastávka byla nedaleko domu Ludvíkových. Zde jsme poměrně hojně nacházeli černé sloupce nerostu turmalínu. 6. zastávka pod kopcem Strážnice byla zase nejvzácnější. Zde pan Koudelka na Velikonoce roku 1977 nalezl vzácný růžový turmalín-rubelit. Byl dlouhý 11 cm. Byl to největší rubelit v tehdejším Československu a pan Koudelka ho věnoval národnímu muzeu v Praze. 7. zastávka byla hadcová skála, na které byl postaven kostel ve Strážku. Hadec je hornina připomínající hadí kůži a používala se jako stavební kámen.

Exkurzi jsme si moc užili. Prožili jsme spoustu srandy, trochu nás bolely nohy. Ale stálo to za to. Poznali jsme plno nových, zajímavých míst v okolí Strážku, donesli suvenýry v podobě zajímavých hornin, které už po naší exkurzi už umíme pojmenovat.

Počasí se vydařilo a my jsme spokojeně odcházeli domů.

                                                                     Daniela Antonyová, žákyně 6. třídy

Zobrazení: Alba | Podle data

geologická exkurze


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10