Exkurze do kláštera Porta coeli v Předklášteří a na výstavu minerálů v Tišnově

V pátek 26. dubna se žáci 9. třídy zúčastnili exkurze kláštera v Předklášteří a poté výstavy minerálů v Tišnově.
Exkurze do kláštera Porta coeli v Předklášteří a na výstavu minerálů v Tišnově

Na exkurzi jsme ze Strážku vyjeli autobusem brzy po ránu. V 8 hodin nás čekala paní průvodkyně před světoznámým portálem zmíněného kláštera. Ženský klášter ze 13. století je dodnes používán řádem cisterciánů. Uvnitř kostela, patřící tomuto klášteru, jsme si prohlédli pozoruhodnou výzdobu této budovy, zahrnující více stavebních slohů od románského, přes barokní až k renesančnímu slohu. Exkurze žáky zaujala, mohli vidět bohatě zdobený oltář, uzavřenou kryptu pro zemřelé, v druhém patře kláštera varhany, doprovázející pravidelné mše. Kostel se také používá, pro svou akustiku, k pořádání koncertů.

Po této návštěvě jsme se pěšky vydali do nedalekého Tišnova. Zde se v sokolovně, každým rokem zjara, pořádá výstava minerálů. Zúčastňují se jí nejen sběratelé z naší republiky, ale i sběratelé ze zahraničí. Jde o výstavu prodejní. Děti si mohly prohlédnout nerosty různých barev, neopracované nerosty, broušené nerosty i nerosty zasazené ve špercích. Nejvíce se jim líbily růžové křemeny-růženíny, fialové křemeny-ametysty, ale i zkameněliny trilobitů, pocházející z celosvětově známé oblasti naší republiky-Barrandienu.

Exkurze se dětem líbila. Podnítila v nich zájem o neživou přírodu.

Mgr. Eva Kolářová

Zobrazení: Alba | Podle data

Exkurze Tišnov


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10