Adventní setkání se seniory na Mitrově

Dovoluji si napsat poznámku na úvod. Tentokrát jsme pro seniory nepřipravili vánoční hudební koncert, ale přijeli jsme si s nimi jen tak povídat o sobě, o životě a o Vánocích. Anna Knoflíčková
Adventní setkání se seniory na Mitrově

Dne 18. prosince se naše třída, tedy žáci 8. ročníku, vydala na návštěvu za seniory na Mitrov.  Jeli jsme po druhé vyučovací hodině autem, které nám domov pro seniory poslal. 

Vešli jsme do místnosti, ve které již seděli senioři, kteří byli šťastní už jen z našeho příchodu. Rozdali jsme jim vánoční přání, která jsme vyrobili všem seniorům.  Začali jsme si s nimi povídat o tom, jak my slavíme Vánoce a jak probíhá náš normální školní den. Poté jsme se také zeptali, jak oni slavili Vánoce jako malí a jak vzpomínají na to, jak chodili do školy. Toto samozřejmě většinu z nich velmi dojalo, protože všichni měli své dětské Vánoce za války. Ale tím pádem nám přiblížily spoustu zajímavých a k politování hodných věcí. Například, že na stromečku neměli žádné kupované ozdoby, nepekli doma cukroví, ale jen chodili na koledu. To přicházeli na svatého Štěpána do velkých bohatých hospodářství, kde dostali pár kousků cukroví a s tím co nejrychleji běželi domů, aby ochutnala celá rodina. Nebo že třeba nedostávali žádné dárky, ale byli velice šťastní, že měli vůbec víc jídla, že měli maso, že celá rodina nemusela ten den  pracovat, a že si všichni spolu sedli a povídali si.

Toto setkání v nás i v seniorech vzbudilo velmi emocí. A když jsme se jich na konci zeptali, jestli se jim to líbilo a jestli by nás tam chtěli příští rok zase, tak byli velice šťastní a říkali, že to bylo určitě mnohem lepší než besídka, která je sice potěší, ale děti si s nimi upřímně nepromluví a jsou šťastné, že mají svůj přednes za sebou. Naše třída byla také velmi šťastná a doufáme, že se to příští rok bude moci zorganizovat zase, protože nebyl nikdo, kdo by toto setkání nepokládal za zajímavé a milé. A máme radost, že jsme jim takto mohli udělat radost.

Podle mého názoru to bylo mnohem lepší, než se třeba v dějepise učit, jak si lidé nemohli nic kupovat a jak to bylo hrozné, protože jsme viděli ty seniory, jak o tom živě vypráví se slzou v tváři.

Jana Pavelková, 8. ročník

 

 

Zobrazení: Alba | Podle data


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10