Mineralogicko-geologická exkurze v okolí Strážku

Dne 26. 6. se uskutečnila mineralogicko-geologická exkurze pro žáky 5.-7. třídy naší školy. Exkurzi vedl pan Luboš Koudelka, vystudovaný geolog.
Mineralogicko-geologická exkurze v okolí Strážku

První stanoviště, které jsme navštívili, byl vodojem nad Strážkem. Zde se rozprostíral nádherný výhled do údolí, ve kterém Strážek leží. Mohli jsme zde nalézt průsvitné křemeny-kříšťály. Odtud jsme znovu sešli do údolí a vydali se do míst, kde dříve byly vápenky. Důkazem toho jsou, zde dosud přítomné, zbytky vápenců. Pan Koudelka nám ukázal i důkazovou reakci kyseliny chlorovodíkové s vápenci, které začaly šumět.

Děti ale nejvíce zaujalo stanoviště v lese pod Strážnicí, kde si dobrovolníci vyzkoušeli, jak pomocí proutku nalézt zdroj vody. Od vody jsme znovu vystoupali do svahu v lese a zamířili na stanoviště, které je navštěvováno geology z celé republiky. Zde jsme z nerostů našli křemeny, černě zbarvený skoryl, vše převážně zasazené v živci.

Nejvýznamnějším stanovištěm bylo stanoviště na Strážnici, kde v roce 1977 pan Koudelka nalezl poměrně velký, vzácný, růžově zbarvený nerost-rubelit. Věnoval ho Technickému muzeu v Praze, kde je vystaven dodnes.

To už jsem se vraceli ke škole. Posledním stanovištěm bylo místo kousek od autobusové zastávky, kde jsme mohli pozorovat přeměněnou horninu hadec. Svou šedomodrou barvou připomíná kůži hada.

Exkurze se dětem líbila, cestou jsme si i zazpívali, vyzkoušeli si naše praktické dovednosti. Poděkovali jsem našemu průvodci a spokojeně jsme se vraceli do školy.

 

E. Kolářová-učitelka přírodopisu

Zobrazení: Alba | Podle data

Geologická exkurze


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10