Projektový den s horolezcem Radkem Jarošem

Základní školu ve Strážku navštívil 22. 9. 2020 světoznámý horolezec Radek Jaroš. Projektový den, který se konal, byl plný projekcí, vyprávění, praktických ukázek a informací o místech, kam se běžně nepodíváme.
Projektový den s horolezcem Radkem Jarošem

Radek Jaroš český horolezec, autor knih a rodák z Nového Města na Moravě je prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. V roce 2019 dokončil výstupy na nejvyšší vrcholy všech kontinentů „Koruny světa“.   Žáci měli možnost vidět v projekci přípravu expedice, přesuny ze základních táborů, zkušební výstupy, ale i vyčerpanost a beznaděj. Prohlédnout si mohli výbavu horolezců od oblečení, obuv, mačky, skoby, kotvení. Dozvěděli se, kde se jaká hora nachází a v jaké nadmořské výšce leží. Velmi poutavé bylo pro žáky vyprávění a videa z výstupu na Annapurnu, kde při velmi náročných podmínkách omrzly panu Jarošovi nohy. Velké omrzliny vedly k amputaci několika prstů.  Na konci měli žáci možnost dotazů, na které jim pan Jaroš odpověděl.

Z jeho vyprávění je cítit síla, houževnatost, radost, urputnost a pozitivismus. Velice se mi líbilo motto, které na konci použil: „I obyčejný člověk si může splnit svůj sen, jen nesmí čekat, že přijde sám, ale musí mu jít naproti.“

Jitka Exlová, sistent pedagoga

Radek Jaroš