Putování za řemesly - MODROTISK

Projektový den mimo školu
Putování za řemesly -  MODROTISK

V rámci projektu Podpora společného vzdělávání ZŠ a MŠ Strážek jsme se 14. března vydali za řemeslem zvaným modrotisk. Ráno jsme vyrazili autobusem do Olešnice na Moravě do dílny Modrotisk Danzinger. Během asi hodinového povídání jsme se seznámili s nejstarším způsobem potiskování textilu. Na podzim roku 2018 byl tento způsob barvení zařazen do seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). V malém firemním obchůdku jsme nakoupili dárečky a po svačině se vydali do centra Olešnice a následně do soukromého Muzea veteránů, kde jsme viděli staré škodovky, trabant, „hadraplán“, motorky JAWY, vyzkoušeli si sedět na sněžném skútru, ale shlédli jsme i obrazy malované otcem majitele, pana Hamerského. Z Olešnice jsme odjeli do vesnice Chlébské, kde jsme se prošli údolím Chlébského potoka, přírodní rezervací, rozkvetlým tisícovkami bledulí. I když nás počasí, tak trochu spíš aprílové, zlobilo, exkurzi jsme si užili a velmi se nám líbila.

Ivana Červinková