Směsi kolem nás

Většina látek kolem nás jsou, po chemické stránce, směsi. Vzduch, kosmetický krém, polévka, čaj, ... to vše jsou směsi. Jsou složené ze dvou a více složek. Žáci 8. třídy, kteří v letošním školním roce s chemii začínají, poznali směsi více.
Směsi kolem nás

Ukazuje se, že ještě významnější jsou metody dělení složek směsí. Jednou z dělících metod je i filtrace, kterou měli žáci za úkol provést během laboratorní práce. Filtrovali směs vody a rozemleté křídy přes různé filtry-filtrační papír, gázu, papírový kapesník, vatu a bavlněný hadřík. V začátku všichni provedli odhad výsledku-stanovili pořadí čistoty filtrátu přes různé filtry. Pokusem si svůj odhad ověřili. A sice to, že nejčistší je filtrát přes bavlněný hadřík, potom přes filtrační papír, poté přes papírový ubrousek, vatu a gázu.

Laboratorní práce zpestřila hodiny chemie. Naučila pracovat a popsat nejčastěji používané chemické pomůcky, stanovit odhad a tento potom pokusem potvrdit. Připomněla také význam chemie v každodenním životě člověka.

Mgr. Eva Kolářová

Směsi