Exkurze ČOV a sběrný dvůr Strážek

Dne 12. října se žáci 8. třídy zúčastnili exkurze. Nejdříve navštívili čističku odpadních vod na okraji Strážku. Zde nás brzy po ránu čekal pan starosta V. Tvarůžek, který nás po čističce a na sběrném dvoře provázel.
Exkurze ČOV a sběrný dvůr Strážek

Čistička funguje od roku 2015. Nejdříve se přivede odpadní voda z celého Strážku do čističky. Potom se zbavuje škodlivého fosforu, který se dostává do odpadních vod hlavně z pracích prášků. Používá se k tomu chemická sloučenina síran fosforečný. Voda se dále zbavuje mechanických nečistot usazováním a choroboplodných zárodků mikroorganismy. Žáky nejvíce zaujal přístroj na lisování kalu. V budoucnu se uvažuje o použití slisovaného kalu jako hnojiva. Takto vyčištěná voda se vypouští do řeky.

Z ČOV jsme zamířili na sběrný dvůr. Ten byl otevřen na jaře letošního roku. Bývá otevřen pro obyvatele Strážku v úterý a v sobotu. Sbírá se zde klasický odpad plasty, papír, sklo, bioodpad, použité oděvy a oleje, nebezpečný odpad, … Jednou za čas přijede firma a odpad odveze na určená místa.

Exkurze zpestřila hodiny chemie, žáky zaujala odborným výkladem pana starosty a budeme se těšit, s budoucími osmáky, na další návštěvu.

 

E. Kolářová

Zobrazení: Alba | Podle data

ČOV a sběrný dvůr Strážek


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10