Vánoční stromek v hodinách chemie

Před Vánocemi bývá zvykem zdobení stromků. Také v hodinách chemie jsem si jeden ozdobili, ale trochu netradičně. Základem byl stojan a místo větví chemické kruhy.
Vánoční stromek v hodinách chemie

Takto upravený stromek jsme zkrášlili kádinkami s roztoky látek, které běžně v domácnosti používáme. Připravili jsme roztoky vody s jedlou sodou, tekutým mýdlem, jarem, savem, citrónem a octem. Do každého roztoku žáci přikápli pár kapek vývaru z červené řepy a pozorovali jsme, jak se barva roztoků změní. Vývar při pokusech slouží jako bioindikátor, látka, která mění barvu podle kyselosti roztoku.

A jaké byly výsledky pokusu? Roztoky s jedlou sodou, citrónovou šťávou a octem se zbarvily do oranžova až červena. Jsou kyselé. Žlutý roztok s tekutým mýdlem se zbarvil do fialova. Má neutrální pH. A jako zásady reagovaly roztoky se savem a jarem. Savo je silná zásada a roztok se zbarvil do žluta. Jar je slabší zásada a jeho roztok se zbarvil slabě modře.

Těmito pokusy jsme ukončili kalendářní rok a budeme se těšit na další pokusy v roce 2024.

Mgr. Eva Kolářová