Příměstský tábor 2020

Letošní tábor přilákal nové účastníky a děti si ho užily.
Příměstský tábor 2020

Již dva roky běží na naší škole projekt Podpora pracovní flexibility rodičů žáků 1. stupně,  financování probíhá ze zdrojů ESF , projekt je podpořen z MPSV a hradíme z něj finanční náklady na pečovatele o děti během školního roku, práci lektorů na táboře, pomůcky a vybavení. Na táboře rodiče dětem platí pouze oběd.

V rámci tohoto projektu probíhají dvě aktivity. 

První - základní spočívá v péči o žáky 1. stupně v době od 6:30 do 7:30 hodin a od 15:00 do 16:00 hodin. Jako druhá -  doplňková aktivita byl realizován již podruhé v okolí ojedinělý příměstský tábor. Letošní ročník byl oproti loňskému roku delší. Konal se  15 pracovních dnů o hlavních prázdninách a to od 1. 7. 2020 do 22. 7. 2020. Pobyt na příměstském táboře byl v době od 6:30 hodin do 14:30 hodin a přihlásilo se do něho 20 žáků z 1. až 5. třídy základní školy, tj. o 8 více než v červenci 2019 a byl plně hrazen z projektu.

Videozáznam - Poslední den na táboře

                           Tvoření na táboře

I když byl tábor univerzální s pestrým programem, byl převážně zaměřen na lesní pedagogiku a pobyt v přírodě. Přivedl žáky k tvoření z různých materiálů. Z papíru si vyrobili každý vlastní deník táborníka s názvem „Přítel lesa“, do kterého dostávali buď kladná, nebo záporná razítka podle toho, jak dodržovali táborová pravidla a plnili denní úkoly. Dalšími papírovými výrobky byly větrník, origami – liška, zajíc, pejsek, velkou trpělivost potřebovali u quillingu, kde vytvářeli obrázek páva, koně nebo stromu. Z pediku jsme si upletli závěsné ryby a indiánský lapač kouzel, svými výtvarnými dílky oživili kamínky, křídami malovali indiánské totemy a obrázky na imitaci kůže. Věnovali jsme se dekorování sklenic a plechovek, které využijí jako vázy a závěsné květináče. Velmi kreativní byli táborníci při práci se samotvrdnoucí modelovací hmotou, ze které si vytvořili různé přívěsky a při práci se skleněnou mozaikou při tvorbě keramických talířků. Naučili jsme se jednoduché uzly při oplétání sklenic provázky, tkali náramky z bužírky, věnovali jsme se i korálkování – vytvořili jsme si dekorativní korálkový stromek a přívěsek – vážku. K tvorbě vážek nás inspirovaly překrásné kovově modré motýlice, které jsme pozorovali i splavu.

Velmi děti bavilo táborové vaření. V 1. lekci, která dostala název příroda k nakousnutí, ochutnávali tři pomazánky a hledali tu, která jim nejvíce chutnala. První místo získala tvarohová – bylinková. V 2. lekci se rozdělili na skupinky a každá připravila pro ostatní jednoduché občerstvení ze surovin, které si sami donesli, nebo doma předpřipravili. Zde vyhrály čokoládové jednohubky. Po obědě jsme každý den trávili na čerstvém vzduchu, podnikli jsme několik her v terénu – všichni zvládli lesní stezku s plněním mnoha úkolů – např. hledání diamantů, poznej obyvatele lesa, cestu přes močál, hod na cíl. Bavila je šipkovaná i vlajkovaná, hry v lese s přírodninami. Nejvíce energie děti vydaly při táborové miniolympiádě.

Součástí programu byla i celotáborová hra, při které byli táborníci rozděleni na dvě skupiny, soutěžili mezi sebou a učili se poznávat les formou různých kvízů, doplňovaček, skládaček, tajenek, hlavolamů. Nejlepší táborníci byli odměněni různými drobnými cenami poslední den při vyhodnocování tábora. Tábor jsme zakončili opékáním špekáčků.

Táborníci a jejich pečovatelky si těchto dnů velice užívali, obrovská spokojenost byla i na straně rodičů, kteří věděli, že je o jejich děti dobře postaráno, a že se mohou v klidu věnovat svému zaměstnání. Mnozí z táborníků se už těší na další prázdniny a už dnes se nás ptají, jak bude tábor zaměřen a co nového pro ně připravíme.

Za tým pečovatelek na táboře Mgr. Jaroslava Zelinková

 

Zobrazení: Alba | Podle data

Příměstský tábor 2020


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Logo Strážek
Kraj Vysočina
Partneři školy
IKAP II
Partner #1
ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem
Partner #2
Partner #3
Partner #4
Partner #5
Partner #6
Partner #7
Partner #8
Partner #9
Partner #10